...zamiast lata...

      Zastanawiałem się, w jaki sposób można pokazać przejawy lata (np. w mieście) i doszedłem do wniosku, że chyba nie sposób, a zresztą to przecież nie byłoby interesujące. W miejsce lata pokażę więc kilka zdjęć wykonanych w Wiedniu (nie koniecznie w czasie kalendarzowego lata) i w okolicach. Chciałbym zasygnalizować jedynie miejsca, które w jakiś sposób mi się spodobały.

Południowa wieża Stephansdom Zahnwehherrgott - czyli Pan Jezus od bolących zębów       Zacznijmy więc od Wiednia, od "jego duszy", czyli od Stephansdom (po polsku: Katedra św. Szczepana). Wspaniała gotycka budowla z zachowanymi fragmentami romańskimi (m. in. portal) i wspaniałą, bardzo charakterystyczną wieżą południową (bo w sumie są 4 wieże). Jest tam nieustannie tłum ludzi, którzy przychodzą aby zwiedzać (bo jest co)... i żeby się modlić. Z tyłu katedry znajduje się kaplica św. Eligiusza, w której panuje spokój i modlitwa, gdzie jest nieustanne wystawienie Najświętszego Sakramentu. Może dziwić tak spokojne i ciche miejsce w środku miasta.
      Nie jestem w stanie opisać piękna tej świątyni, która zawiera w sobie wiele ciekawych elementów i szczegółów, jak chociażby chrzcielnica w kaplicy św. Katarzyny, portale w bramie śpiewaków czy bramie kobiet, ołtarze baldachimowe czy też grobowiec cesarza Fryderyka III. Pokażę tylko fragmenty głównego portalu i ambony Mistrza Pilgrama. Resztę musicie sami zobaczyć.

Fragment romańskiego portalu Fragment romańskiego portalu Fragment ambony Mistrza Pilgrama Św. Grzegorz Wielki jako flegmatyk -  fragment ambony Mistrza Pilgrama



Fontanna w Schönbrunn

      Innym cudownym miejscem w Wiedniu jest Schönbrunn, czyli letnia rezydencja cesarska, która swą świetność osiągnęła w czasie rządów Marii Teresy. Jest to przykład pięknego pałacu z jeszcze piękniejszym parkiem. Każdy może znaleźć tam coś dla siebie - wnętrza pałacowe, miejsca do spaceru, ZOO, labirynt, palmiarnię i wiele innych atrakcji. Nazwa pochodzi od pięknego źródła, które tam miało się znajdować. Warto zwiedzić - niezależnie od pory roku (jeśli powstanie strona o zimie, to tam z pewnością znajdą się zdjęcia Schönbrunnu w zimowej scenerii).
Pałac Schönbrunn Glorietta, czyli pawilon widokowy w Schönbrunn Palmiarnia w Schönbrunn



Belvedere

      Z innych pałaców Wiednia mogę polecić Belweder, zbudowany przez księcia Eugeniusza (Prinz Eugen) po zakończeniu oblężenia tureckiego w roku 1683 r. Forma architektoniczna nawiązuje do tego wydarzenia, bo dach pałacu ma przypominać tureckie namioty. Jak sama nazwa wskazuje, roztacza się stamtąd piękny widok na "stary Wiedeń" - szczególnie z sali marmurowej. Z dołu - z wysokości ogrodu - widok nie jest tak imponujący, ale też nie najgorszy. Ogród jest utrzymany w stylu angielskim (? - jeśli się mylę - proszę mnie poprawić), tzn. tylko trawa z powycinanymi w niej wzorkami. Sfinksy, putia symbolizujące pory roku, fontanny itp. są piękną ozdobą tego parku. Obecnie w tym pałacu znajduje się galeria malarstwa austriackiego, gdzie wystawiany jest m. in. Gustaw Klimt (np. bardzo znany "Kuss" czyli "Pocałunek"), Egon Schille i wielu innych. Natomiast w tzw. Dolnym Belwederze znajduje się wystawa austriackiej sztuki średniowiecznej (obrazy i rzeźby) godna zobaczenia.
Fragment fasady Belwederu Widok spod Belwederu w stronę miasta Mała fontanna w parku Brama parkowa



Votivkirche

      Pozostaje jeszcze wiele innych, ciekawych miejsc i budowli, które warto zobaczyć, zwiedzić... Ja tylko niektóre z nich wymienię i na tym poprzestanę ze względu na ograniczenia miejsca, czasu i litość dla Was, czytających i oglądających tę stronę.
      Na pewno warta obejrzenia jest cała tzw. Ringstraße, czyli reprezentacyjna ulica otaczająca stare miasto, która powstała po wyburzeniu murów miejskich (czyli podobnie jak krakowskie Planty). Cesarz Franciszek Józef zatrudnił architektów, malarzy itp. i powstało coś bardzo ciekawego: kompleks budynków takich jak Votivkirche, Uniwersytet, Ratusz, Burgtheater, Parlament, Muzea: Historii Sztuki i Historii Natury (a pomiędzy nimi pomnik Marii Teresy), Opera Narodowa czy wreszcie Park Miejski. Poniżej można zobaczyć kilka przykładów... Już nie wspominam nawet kompleksu jakim jest Hofburg czyli rezydencja cesarska, w którym mieści się między innymi Skarbiec (rewelacja!!!), Biblioteka Narodowa itd. Do tego dochodzą jeszcze liczne muzea, teatry, kawiarnie...
Ratusz Kunsthistorisches Museum - Muzeum Historii Sztuki Jeszcze jedna kobieta, która zasłania piękne niebo! (czyli Maria Teresa)
Pomnik cesarzowej Elżbiety, czyli Sissi Burgtheater Johann Strauß w Parku Miejskim



Mozaika na domu przy Kärntner Straße

      Warte zobaczenia są także niektóre domy w centrum miasta czy też na jego obrzeżach. Nie jestem w stanie wymienić ani pokazać nawet małej części, ale chociażby domy przy Kärntner Straße, Graben, Kohlmarkt, Freyung... Otto Wagner Villa, Hermes Villa, Lichtenstein Palais.
      Jeszcze inna historia to kościoły i cmentarze Wiednia. Prawie każdy z nich zawiera jakieś osobliwości. Oprócz katedry św. Szczepana można podziwiać Minorytenkirche, w którym znajduje się naturalnej wielkości mozaika - kopia fresku Leonardo da Vinci "Ostatnia Wieczerza", kościół kapucynów z kryptą, w której znajdują się trumny cesarzy i ich rodzin, kościół Karola Boromeusza - przykład pięknego baroku, Maria am Gestade z charakterystyczną wieżą czy też kościół Krzyżaków. Muszę przyznać, że wciąż odkrywam coś nowego, pięknego, zadziwiającego.
      To wszystko, co powyżej napisałem jest prawdą, ale to nie znaczy, że nie ma tu brzydkich budynków, nieudanych kościołów etc. Ale na to szkoda czasu i energii. Lepiej zachwycać się tym co piękne.
Dom pod złotym kielichem Budynek Ambasady Litwy Dom przy Am Hof Stock im Eisen



Dürnstein w Dolinie Wachau

      Na razie musi to wystarczyć. W najbliższej przyszłości postaram się dołożyć tutaj trochę o okolicach (bliższych i dalszych) Wiednia.
      CDN...



xah• •Strona główna Cieszyn 2003 II° 2 t. Góry, kozice... Wiosna 2003